Polecam

Typografia, edytorstwo, dizajn

jhalaczkiewicz.pl – blog, na którym przeczytacie bardzo profesjonalne teksty o edytorstwie i zmaganiach z pracą redaktora i młodego naukowca. Przymiotnik „profesjonalne” nie wyklucza humoru i przystępności.

Podcast popatrzmy – zdecydowanie najciekawsze miejsce w polskim internecie, jeśli chodzi o zagadnienia projektowania graficznego. Podcast prowadzony przez Agatę Szydłowską i Michała Szotę udowadnia, że o dizajnie można mówić ciekawie.

scannerlicker.net – strona Fábio Duarte Martinsa portugalskiego projektanta pism. Poza jego ofertą można znaleźć na niej sporo fachowych i praktycznych artykułów oraz tutoriali na temat typografii. Polecam także to wideo, na którym Fábio rozmawia z Adamem Twardochem i pokazuje swoje możliwości na żywo.

Acta Poligraphica – czasopismo naukowe poświęcone poligrafii, ale też typografii i sprawom wydawniczym.

d2d.pl – najważniejsze w Polsce (i z siedzibą w Krakowie) wydawnictwo dla wszystkich zainteresowanych typografią i dizajnem, w dużym stopniu odpowiedzialne za obecną jakość produkcji książkowej w naszym kraju.

karakter.pl – kolejne krakowskie wydawnictwo, którego nie wypada nie znać. Co ważne, książki o dizajnie to tylko niewielka część świetnej oferty. Jako młody student trafiłem tutaj na pierwsze praktyki, więc mogę stwierdzić, że poza tym, że to świetni fachowcy, to także bardzo sympatyczni ludzie.

edytorstwo.polonistyka.uj.edu.pl – na studiach edytorskich zdobyłem większość mojej wiedzy i zacząłem interesować się typografią. Mimo że czasem nie było łatwo, a program zakłada wiele z pozoru nieprzydatnych kursów, to w ogóle nie żałuję czasu spędzonego na uczelni. Może absolwenci edytorstwa nie tworzą tak spektakularnych projektów jak absolwenci ASP, daleko im do informatycznej w biegłości programowania, ale wychodzą ze studiów z niebanalnym zestawem umiejętności i wyjątkowo szerokimi horyzontami. Nie mówiąc, że to chyba jedyne studia, na których można przygotować wydanie XVI-wiecznych reportaży z Wietnamu.

typografia.info – strona Roberta Chwałowskiego autora Typografii typowej książki. Polecam zwłaszcza dział artykuły, w szczególności ten tekst.

wiedler.ch – Felix Wiedler zgromadził imponującą kolekcję książek zaprojektowanych w duchu nowej typografii i szwajcarskiego stylu. Był tak miły, że podzielił się swoimi odkryciami na blogu.

swiatdruku.eu – branżowe czasopismo z Łodzi, w którym mam przyjemność od czasu do czasu się udzielać na tematy typograficzne.

Do poczytania na inne tematy

malyformat.com – czasopismo krytycznoliterackie założone przez studentów z Warszawy, ale jego poziom merytoryczny wcale nie wskazuje na młode metryki autorów. Zdecydowanie jedno z najciekawszych miejsc w sieci, dodatkowo ze świetną oprawą graficzną.