Kuchnia i wino

Książki kucharskie to gratka dla projektantów. Mają ładne fotki, listy składników, duże formaty – innymi słowy dużo okazji, żeby poszaleć z typografią i layoutem. Ta przyjemność na razie mnie ominęła, spotkało mnie jednak coś lepszego. Udało mi się bowiem projektować pierwszą polską książkę o wine pairingu (choć autor tego anglicyzmu bardzo nie lubi i nie użył go ani razu).

Moja rola

Projekt layoutu, okładki i łamanie książki. Stworzyłem też landing page poświęcony książce oraz przygotowywałem materiały promocyjne.

Współpraca

Autorem zdjęcia wykorzystanego na okładce jest Anna Miodońska.

O książce

Książka składa się z dwóch większych części. Pierwsza to teoretyczny wstęp napisany w formie podręcznika. Dużo w nim ramek, marginaliów, przykładów, śródtytułów. Od siebie dorzuciłem jeszcze wektorowe ilustracje.

Druga część jest z kolei praktyczna. Składa się z opisów 25 kolacji (i jednego śniadania), ułożonych tematycznie z podziałem na 4 dania. Do każdego autor proponuje jedno lub kilka innych win.

Kuchnia i wino, Wojciech Giebuta
Kuchnia i wino, Wojciech Giebuta

Typografia & layout

Książka wymagała przemyślanego layoutu, który dobrze połączy obie te części, a jednocześnie będzie atrakcyjna dla czytelników.

W połączeniu wszystkich wspomnianych elementów pomogła mi zaprojektowana przez Martina Majoora i Josa Buivenge typograficzna superrodzina Questa. Podstawowa odmiana posłużyła za tekst główny, wersja bezszeryfowa za marginalia, a wisienką na torcie (a może tokajem na deser) była Questa Grande w wersji Black Italic. Wykorzystałem ją do tytułów, a jej zawijasy i ekstremalny kontrast dały całości bardzo uroczystego wrażenia. A co więcej skojarzyły mi się z muszką na fotografii okładkowej autora 😉

Kuchnia i wino, Wojciech Giebuta
Kuchnia i wino, Wojciech Giebuta

Jeśli chodzi o parametry poligraficzne to razem z wydawnictwem zdecydowaliśmy się na średniego rozmiaru format  (185×235 mm), satynowy powlekany papier oraz oprawę zintegrowaną. Dzięki wcześniejszemu researchowi, zauważyliśmy, że książki tego typu są albo albumowe, albo w maleńkim kieszonkowym formacie. Wybraliśmy drogę pomiędzy, tak by książka pozostała praktyczna, ale też żeby można ją było wręczyć jako elegancki prezent.

Kuchnia i wino, Wojciech Giebuta

Oprawę wykończyliśmy lakierem punktowym, który podkreśla typografię. Na czwartej stronie okładki z kolei pojawia się niespodzianka dla uważnych czytelników – wylakierowane ilustracje ze środka książki.

Kuchnia i wino, Wojciech Giebuta

Landing Page

Żeby wzmocnić sprzedaż książki zaprojektowałem i wdrożyłem też landing page. Można na nim pobrać fragment książki w pdf.

Kuchnia i wino, Wojciech Giebuta
Projektant, grafik, miłośnik typografii, a z wykształcenia polonista i edytor.